ELECTROMAGNETIC WAVES

| EM wave |
typical  |
 |
10-12m = 1pm |
| x-rays |
10-10m = 100pm |
| ultraviolet light(UV) |
10-8m = 10nm |
| light (green) |
6 × 10-7m = 600nm |
| infrared (IR) |
10-4m = 100µm |
| radio |
3m |
EM waves
-consist of electric & magnetic fields at right angles to one another & to direction of travel of wave
-are transverse waves
-show diffraction, interference, reflection,..
in vacuum; speed of all EM waves, c = 3 × 108m/s
Back to 'A' level notes index
Back to notes index